Zobje in meridiani so povezani veliko bolj, kot se nam sprva zdi
Zobje in meridiani so povezani precej bolj, kot bi si sprva mislili, meridiani pa imajo velik vpliv na zdravje človeškega telesa.
Kaj so meridiani in kaj povedo o tvojem zdravju?
Verjetno si tudi ti že slišal/a besedo ali dve o holističnem pristopu k zdravljenju. Morda si besedno zvezo zasledil/a na letaku ali pa si jo slišala med treningom joge, vendar verjetno kljub vsemu nisi povesem prepričan/a, kaj holistično zdravljenje pravzaprav je. Čisto možno je, da ta besedna zveza v tebi zbudi nek zanimiv občutek, ko pomisliš na akupunkturo ali drugo alternativno zdravljenje? Povsem razumemo. Holistična medicina lahko zveni zelo skrivnostno. A vendarle ni. Holistična medicina namreč pomeni le nekoliko drugačen, bolj celosten, pristop k medicini – vodilo vsega je prepričanje, da je v človeškem telesu vse povezano in da ena stvar vpliva na drugo.
Kaj pravzaprav pomeni termin holistična medicina?
V nasprotju s prepričanjem mnogih pa holistična medicina v resnici ni strogo povezana z alternativnimi metodami zdravljenja, pač pa gre za precej preprosto zdravorazumsko idejo, da je pri zdravstveni oskrbi in negi zelo priporočljivo upoštevati, da ta ali ona zdravstvena težava ne obstaja v vakuumu, ampak je vedno vključena v all-inclusive paket fizičnih, psiholoških in socialnih lastnosti in potreb in lahko vpliva tudi na druge težave, ki morda v tistem trenutku pestijo posameznika. S takšnim celovitim (ali drugače imenovanim holističnim) pristopom lažje in bolje poskrbimo za zdravje, tako v smislu zdravljenja kot preventive. Vendar dejansko ne gre za prav nič posebej revolucionarnega – takšne ideje so v medicini v obtoku že tam od Hipokrata dalje – niti ne posebej alternativnega.
Holistična medicina v zobozdravstvu? Seveda!
Medtem ko holistični zobozdravnik pregleduje tvoje zobe in dlesni ne razmišlja zgolj o zobu, pri katerem se je z ogledalcem v tistem trenutku ustavil, pač pa o širši sliki tvojega zdravja. Poskuša namreč najti povezavo med dogajanjem v tvojih ustih in tem, kako je to lahko povezano s splošnim zdravjem.
To dejstvo ti verjetno ne bo tako dobro poznano, vendar je bilo na področju holistične dentalne medicine narejenih že kar nekaj raziskav. Če pogledaš karto zob in meridian, lahko vidiš, kako je vsak zob v tvoji ustni votlini povezan z enim od tvojih organov. To pomeni, da lahko zob, kadar se sooča z boleznijo ali okužbo, toksičnost pušča v krvni obtok in povzroči bolezen na tistem organu, s katerim je povezan.
Od kod izhaja koncept meridianov?
Koncept meridianov izhaja iz tradicionalne kitajske medicine in je povezan z osnovnim prepričanjem, da energija teče po telesu na enak način kakor kri. Če pride do blokade, se lahko pojavijo tudi negativni stranski učinki, kot so bolezen, utrujenost in drugi škodljivi simptomi. V telesu lahko najdeš 12 glavnih meridianov, ki povezujejo vse glavne organe. Delimo jih na Jin in Jang.
Zobje in meridijani
Razumevanje, kaj vpliva na vsak meridian in kako so te črte povezane v tvojem telesu, ti lahko pomaga bolje skrbeti za svoje ustno in splošno zdravje. Ko gre za tvoje zobe, lahko zobno karto uporabiš kot enostaven vodnik, s pomočjo katerega boš hitro ugotovil/a, kateri zob je povezan s katerim organom ali tkivom – in kaj to lahko pomeni za tvoje energijske tokove. Če imaš težave s katerim koli od zgoraj navedenih delov telesa, boš odgovor našel/našla tudi v zdravju svojih zob.
Sedaj verjetno že razumeš, da naše telo deluje kot popoln sistem s soodvisnim delovanjem. Če ga dovolj dobro poznaš, lahko dokaj hitro ukrepaš, ko gre kje kaj narobe in težavo odpraviš dovolj hitro – še preden nastanejo resnejše posledice.
Kateri zob je povezan s katerimi organi?
Glede na dognanja v kitajski medicini je povezava zob in meridianov v grobem sledeča:
- z enicami in dvojkami so povezane ledvice in mehur,
- s trojkami povezujemo jetra in žolč,
- s štirkami in petkami sta povezana pljuča in tanko črevo
- s šesticami in sedmicami povezujemo želodec, trebušno slinavko in vranico
- z osmicami pa srce in debelo črevo.
Če te pestijo težave, se pogovori tudi s svojim zobozdravnikom. Morda bo odkril težavo prav na zobu, ki je povezan z organom, ki ti povzroča težave.
3 koraki do popolnega nasmeha
1.
Rezervacija termina
Naročite se na brezplačen prvi posvet na dan, ki Vam najbolj ustreza. Razumemo terensko delo in smo izredno prilagodljivi – termini so možni tudi za vikend in v poznih večernih urah.
2.
Brezplačen prvi pregled
Ne maramo hitrih obravnav. Vzeli si bomo čas za celovit pregled in izdelali dodelan načrt za popoln nasmeh. Ob predhodnem dogovoru lahko z delom začnemo že isti dan.
1.
Rezervacija termina
Naročite se na brezplačen prvi posvet na dan, ki Vam najbolj ustreza. Razumemo terensko delo in smo izredno prilagodljivi – termini so možni tudi za vikend in v poznih večernih urah.
2.
Brezplačen prvi pregled
Ne maramo hitrih obravnav. Vzeli si bomo čas za celovit pregled in izdelali dodelan načrt za popoln nasmeh. Ob predhodnem dogovoru lahko z delom začnemo že isti dan.
Puljenje zoba ali ekstrakcija zoba?
Včasih se zgodi, da storimo vse v svoji moči, vendar zob preprosto mora iti ven; lahko, da je še zmeraj prisotno vnetje – bolečina, podira statiko ostalim zobom ali pa morda kaj drugega.
Občutljivi zobje
Občutljivost zob na mraz? Na vroče? Na sladko? Verjetno se ti je že kdaj zgodilo, da si naenkrat začutil/a skelečo,
Kakšen je pravilen postopek vzdrževanja zobnih implantatov?
Kakšen je pravilen postopek vzdrževanja zobnih implantatov in kako za zobne implantate skrbeti prvih nekaj dni po njihovi namestitvi?